Marka Tescili Nedir? Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim?

Marka Tescili Ne Kadar Sürer?

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Araştırma ve İnceleme Süreci
 
Tescilini yaptırmak istediğiniz markanın hukuki süreci başvuru yapıldığı andan itibaren başlamaktadır. TPE’ nin araştırmaları sonucunda herhangi bir problemle karşılaşılmaması halinde markanın tescil işlemleri başlayacaktır.
 
 
Bu sürecin ilk aşaması şekli açıdan mal ve hizmetlerin incelenmesini kapsamaktadır.Şekli inceleme, başvurunun, yürürlükte olan kanun ve diğer ilgili mevzuatta belirtilen kurallara uygunluğunun sağlanıp sağlanmadığının tespitine dayanır.
 
Şekli koşullar; başvurunun, başvuru sahibinin tanımlamasını, ticari ve hizmet markasının örneğini, kullanılacağı mal veya hizmetlerin içeriğini, gerekli olan başvuru ücretinin yatırılıp yatırılmadığı kapsamaktadır.
 
Şekil açısından herhangi bir sakınca görülmemesi ve kullanımının uygun olmasıyla beraber başvuruda bulunan şahıs ve kurumlara bir bildiri gönderilerek uygunluk belgesi verilir.
 
Şekli açıdan uygunluk belgesinin onaylanmasının hemen ardından içerik hakkında incelemeler yapılır. Bu inceleme sırasında üzerinde durulması gereken konu, markanın diğer benzer ürünlerle kıyaslandığında ayırt edici özellikleri barındırıp barındırmadığıdır. Bu araştırmalar neticesinde kriterlere ters düşecek bir konuya rastlanmaması halinde resmi bültende yayına çıkarılır. Bu süreç ilk işlem tarihinden itibaren yaklaşık olarak 5-6 ay sürmektedir.
 
 
Markanın yayınlamasıyla beraber 3 ay içinde üçüncü şahıslar itiraz da bulunma hakkına sahiptir. Bu süre boyunca itiraz talebinin söz konusu olmaması durumunda tescil kararı alınır. Gerek görülen ücretin yatırılması paralelinde marka tescil belgesi düzenlenerek gerekli kişilere ulaştırılır.
 
Tescil işlemlerinde herhangi bir problemle karşılaşılmaması (itiraz olmaması) halinde belgenin ulaşma süresi yaklaşık olarak 10-12 ay civarındadır.
 
Yayınlanan tescile itiraz edilmesi durumunda TPE gerekli incelemeleri gerçekleştirerek karar alacaktır. Alınan karar çerçevesinde başvuru yapan kişi ve itiraz sahibinin 2 kez itiraz etme hakkı bulunmaktadır.
 
Markanızı Tescili Ne Kadar Sürede Tamamlanır?
 
Başvuru dilekçesinde herhangi bir yanlışlık bulunmaması ve ilan aşamasında herhangi bir itiraz gelmemesi ve tescil kararının tebliğinden itibaren 1 hafta içinde tescil harcının ve noksan belgelerin tamamlanması durumunda
Marka Tescil Belgesi Başvuru Tarihinden itibaren 10-12 ay içinde gelmektedir.
 
MARKA TESCİL KAYDI İÇİN BİZLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ !
 
Ankara Network Bilişim Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri
Başlangıç Tarihi © 2002